W środę, 9 listopada 2016 r. o godz. 14.00 Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi zapraszają do Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, sala kina 3D) na spotkanie z amerykańskim artystą rzeźbiarzem Gene Montezem Floresem, który zaprezentuje swoją twórczość. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykład prof. Zbigniewa Dudka pt.: „«Konstrukcja w Procesie» jako przykład działań artystycznych w przestrzeni publicznej”.

Spotkanie poprowadzi Adam Klimczak reprezentujący Muzeum Miasta Łodzi i Galerię Wschodnia.

Serdecznie zapraszamy!

Pobyt w Łodzi amerykańskiego artysty Gene Monteza Floresa z małżonką i artystką Susan M. Flores w dniach 5–10 listopada 2016 r. związany jest z ponownym odsłonięciem rzeźby „Dzwony dla Łodzi” (poddanej gruntownej konserwacji i przeniesionej do nowej lokalizacji, w pobliże Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi).

Rzeźba została wykonana podczas międzynarodowego zdarzenia artystycznego „Konstrukcja w Procesie – Powrót do Łodzi” w 1990 roku. Współorganizatorem i partnerem wydarzenia było wtedy Muzeum Historii Miasta Łodzi (obecnie Muzeum Miasta Łodzi), które posiada w swoich zbiorach dwie zachowane realizacje rzeźbiarskie z „Konstrukcji w Procesie – 1990”: Davida Rabinovitcha i Ilana Averbucha).

Przyjazd G.M. Floresa do Łodzi uroczyście zainauguruje Rok Awangardy w Polsce. Pobyt artysty w naszym mieście przyniesie liczne spotkania z łodzianami i środowiskiem artystycznym:

• 7 listopada 2016 r., godz. 12.15 – odsłonięcie rzeźby "Dzwony dla Łodzi";
  • 9 listopada 2016 r., godz. 14.00 – wykład i spotkanie ze studentami w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, Centrum Nauki i Sztuki, sala kina 3D)

***

Cieszę się, że chcecie przenieść rzeźbę „Dzwony dla Łodzi” do nowej lokalizacji. Jest to największa kinetyczna rzeźba, jaką zrealizowałem i jaka powstała podczas „Konstrukcji w Procesie” [w 1990 roku]. Patrzę na ten niesamowity czas spędzony w Polsce z wielkim sentymentem i jestem szczęśliwy, że mogłem dać mieszkańcom Łodzi taki prezent i mogę być ponownie z Wami.

Z listu Gene M. Floresa do Adama Klimczaka

***

Gene Montez Flores dorastał w San Bernardino w Kalifornii, gdzie rozwijał się jako artysta, inspirowany związkiem z naturalnym pięknem pustyni Mojave znajdującej się godzinę drogi od jego rodzinnych stron. Obecnie mieszka i pracuje w Plainfield, MA, gdzie on i jego żona prowadzą swoją pracownię. Jego rzeźby, wywodzące się z kręgu amerykańskiej sztuki konceptualnej i minimalistycznej, wystawiane były w Stanach Zjednoczonych, jak również w Szwecji, Niemczech i Polsce. Ostatnio pracował nad rzeźbiarską instalacją w Battery Park w Nowym Jorku. Również w zeszłym roku jego praca "Pavillon Papillon" (Butterfly Pavillion) została wybrana do zespołu prac w Socrates Sculpture Park w Queens, NY. Prace ze stali tworzy od 1957 roku, realizuje też liczne rzeźby kinetyczne, które znajdują się m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Miasta Sztuki w Los Angeles (Kalifornia), w Muzeum Sztuk Pięknych Santa Fe i w Muzeum Sztuki w Colorado Springs.

Prace kinetyczne artysty, umieszczone jako public art w przestrzeniach rożnych miast, są wyceniane w zależności od wielkości i stopnia złożoności na kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy dolarów. Rzeźba „Dzwony dla Łodzi”, wyceniona przez artystę na 145 000 dolarów, jest największą tego typu rzeźbą w dorobku twórcy.