Wernisaż:17 października 2018, godz. 19.00
Miejsce:Galeria HOL, Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, parter

Wystawa dokumentuje ponad 50-letnią tradycję projektowania obuwia i galanterii skórzanej w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane archiwalne prace studentów z początków działalności Pracowni i skonfrontowane z najnowszymi realizacjami.

REVISSION zaprezentuje bardzo ciekawy fragment historii mody – ewolucję obuwia od lat 60. do obecnych czasów, znajdującą swoje odzwierciedlenie w pracach studenckich, których część zachowana została w archiwalnych zbiorach Akademii. Nieco zmienione, naznaczone upływającym czasem pokazują, że wartości plastyczne, dobre wzornictwo i oryginalność nie przemijają. Gdyby nie ten upływający czas, to większość modeli mogłaby z powodzeniem uzupełnić współczesną modę. Tym bardziej że obuwie i akcesoria to przestrzeń designu, którego rola we współczesnym świecie mody nabrała niezwykłego znaczenia, nie tylko z powodu osiągalnych zysków ekonomicznych. Spowodowane jest to nowym stylem życia współczesnego społeczeństwa, które za pomocą akcesoriów łatwo definiuje swoją pozycję społeczną i materialną. Młodzi projektanci pracowni znakomicie wpisują się w ten wymagający i specyficzny dział wzornictwa, udowadniając, że najważniejsza jest wyobraźnia, która kształtuje postęp.

***

Pracownia Projektowania Obuwia i Galanterii Skórzanej została powołana w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w roku akademickim 1964/1965. Obecnie jest to Akademia Sztuk Pięknych, w której była i jest jedyną nieporównywalną o takiej specjalizacji w Polsce, przez wiele dekad kształcąc i przygotowując przyszłych projektantów do współpracy z firmami polskiego przemysłu modowego. Pionierska specyfika programu nauczania łączyła nowoczesne i zarazem wizjonerskie projektowanie oparte na dobrym artystycznym warsztacie połączonym z przygotowaniem zawodowym. Nieporównywalne wzornictwo tej specyficznej i wymagającej specjalizacji w wydaniu studentów, dyplomantów, doktorantów było na tyle wyróżniające, że może poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami krajowymi i zagranicznymi. Spektakularność tych realizacji wynikała także z dwubiegunowego kształcenia w Katedrze Ubioru, które polegało na możliwości realizowania kolekcji dyplomowych, kompleksowo łączących projektowanie obuwia i galanterii skórzanej z projektowaniem ubioru. Razem stanowiło to wydarzenie artystyczne, unikatowe i użytkowe, wyznaczające poziom, jakość i efekt nowoczesnego nauczania. Tak jest do dziś. Dzięki profesjonalnej i doświadczonej od lat kadrze dydaktycznej tej specjalizacji, możliwe było uzyskanie wysokiego, nowoczesnego poziomu i kształcenia studentów (również w programach komputerowych 2D i 3D). Dało to szansę na powstanie wielu innowacyjnych, unikatowych technicznie i konstrukcyjnie współczesnych modeli, które odzwierciedlają zarówno autorskie wizje, jak i rygor funkcjonalności.