Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi serdecznie zaprasza na projekcję filmów poświęconych tematyce projektu "Dramat Wolności". Spotkanie będzie miało miejsce w sali projekcyjnej Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (II piętro) 3 października 2014 roku o godz. 17.00.

W projekcie „Dramat Wolności” udział bierze ok. 100 osób, przede wszystkim są to studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft w Alfter koło Bonn i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego.
Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi reprezentują: prof. Andrzej Bartczak, Andrzej Grenda prof. nadzw., prof. Zdzisław Olejniczak, asystenci: Gabriela Cichowska, Aleksandra Ignasiak, Andrzej Fydrych, Jan Wasiński, student Krystian Berlak.

***

„Dramat Wolności” jest jedną z trzech części działań plastycznych, werbalnych, filmowych. Poprzednie to „Labirynt Wolności” i „Horyzont Wolności”. Idea projektu zasadza się na przekonaniu, że wolnością zajmować się można i trzeba zawsze, niezależnie od realiów politycznych, religijnych, społecznych; że wolność jest dobrem, o które należy zabiegać, które należy pielęgnować; że wolność ma też wymiar tragiczny: wolność to możliwość wyboru, ale także konieczność wyboru; to niebezpieczeństwo złych wyborów.
„Dramat Wolności w swoim elementarnym wymiarze, będzie próbą odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tematem projektu: czym jest wolność ?, czy wolność da się opisać i wyrazić w sztuce ?, czy wolność zyskuje się raz na zawsze ?, czy wolność jest sprzymierzeńcem czy przeszkodą dla artysty.

Serdecznie zapraszamy!