Centrum Nauki i Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Koło Naukowe „Eksperymentarium” serdecznie zaprasza 16 maja 2017 r. (wtorek) o godzinie 10.30 do sali kina 3D (Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, II p.) na wykład pt. „Mistrz SAMUEL TYPOGRAPHUS TYSZKIEWICZ, SYN, WNUCZKA i PRAWNUCZKA, czyli jak się rodzi i rozwija książka bibliofilska”, poświęcony książce bibliofilskiej oraz sylwetce Samuela Tyszkiewicza. Wykład poprowadzi Włodzimierz Rudnicki, wiceprzewodniczący Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki.

 

Włodzimierz Rudnicki
Malarz i grafik, absolwent krakowskiej ASP (dyplom obroniony w 1968 r). Członek Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki i Towarzystwa Bibliofilów w Warszawie. Autor opracowań wydawniczych i graficznych książek, publikacji i druków ulotnych, szczególnie bibliofilskich. Redaktor graficzny "Akapitu" – ogólnopolskiego Rocznika Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Kolekcjoner i popularyzator "pięknej książki" w szerokim jej znaczeniu.

Samuel Tyszkiewicz (1889–1954)
Założyciel drukarni Stamperia Polacca (Tyszkiewiciana Officina), otwartej w 1928 roku we Florencji. Przez ponad 25 lat powstawały tam dzieła sztuki typograficznej, składane i tłoczone ręcznie przez Samuela. Zakład działał do 1954 roku. W latach 1940-47 posiadał on również drukarnię w Nicei. Wydał ok. 60 dzieł z historii sztuki i poezji. Jego książki drukowane były na czerpanym papierze, zamykane w bogate oprawy, ilustrowane grafikami i wzorowanymi na styl renesansowy kolofonami. Wszystkie egzemplarze były numerowane i wydawane w niewielkich nakładach od 150 do 300 egzemplarzy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

MAŁY TEST