Centrum Nauki i Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Wykład O plecionkarstwie w Polsce i na świecie, prowadzony przez Paulinę Adamską – Stowarzyszenie Serfenta

29.11.2018 (czwartek), godz. 12.00, miejsce: Czytelnia czasopism, Centrum Nauki i Sztuki (ul. Wojska Polskiego 121), wstęp wolny

Warsztat plecionkarski, prowadzony przez Paulinę Adamską 

29.11.2018 (czwartek), godz. 13.30, Czytelnia czasopism, Centrum Nauki i Sztuki (ul. Wojska Polskiego 121). Liczba miejsc – 10

 

 

W czasie warsztatów będziemy wyplatać afrykańskie tacki z wikliny. Tacki inspirowane są plecionymi elementami ugandyjskich dachów.

Kontakt z tym, co wytwarzane ręcznie, a szczególnie to, co sami możemy stworzyć, jest nam aktualnie bardzo potrzebny. Współcześnie możemy kupić prawie wszystko, nawet bez wychodzenia z domu. Wiele z nas żyje w takiej miejskiej bańce, nie mając szans na kontakt z takimi osobami jak np. wiejscy plecionkarze. Tymczasem oni właśnie tworzą nie tylko użytkowe, ale i piękne przedmioty z roślin, które rosną dookoła nas. Są w tym aspekcie niezależni i samowystarczalni.

Stowarzyszenie Serfenta istnieje, aby plecionkarstwo żyło. Przemierzamy tysiące kilometrów, aby wiedzieć o nim wszystko. Pracujemy, by zachować dla Was tradycję i mądrość przekazywaną przez pokolenia. Uczymy młodych ludzi rzemiosła, które zanika. Pomagamy mistrzom plecionkarstwa zaistnieć na rynku. Pokazujemy to piękne rzemiosło światu.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

MAŁY TEST