Ambasada Japonii i Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi serdecznie zapraszają na wykład Pana Yoshinao Sugihara pt: „Papier Washi – technika wytwarzania, zastosowanie i miejsce w kulturze japońskiej”, który odbędzie się dnia 18 października 2019 roku (piątek), o godzinie 12.00, w Centrum Nauki i Sztuki, ul. Wojska Polskiego 121 w Łodzi (sala komputerowa, II piętro).

Japonia to kraj słynący z niezwykłej umiejętności wzbogacania nowoczesnego lifestyle’u dorobkiem kulturowym kształtowanym przez pokolenia. To miejsce, w którym umiejętnie łączy się tradycję ze zmieniającymi się trendami. Spotkanie z Panem Sugiharą będzie okazją do poznania jednej z nich – wielowiekowej tradycji wytwarzania papieru washi, który od 2014 r. widnieje na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczestnicy wykładu dowiedzą się jak w dobie rewolucji cyfrowej i zachodzących zmian technologicznych radzi sobie tradycyjne japońskie rzemiosło, jakie umiejętności i wartości są kultywowane.

Pan Yoshinao Sugihara, zwany japońskim „sommelierem papieru” reprezentuje 10. pokolenie hurtowników papieru washi z Echizen. Woda, czyste i piękne środowisko naturalne sprawiły, że prefektura Fukui, a w szczególności miejscowość Echizen, stały się największym w Japonii ośrodkiem wytwarzania papieru „washi”.

Yoshinao Sugihara (ur. 1962 r. w Echizen) studiował na wydziale ekonomii Seijo University w Tokio. W 1986 r. podjął pracę w firmie Ozu, która od ponad 300 lat wytwarza papier washi. Dwa lata później wrócił do Echizen, gdzie rozpoczął pracę w rodzinnej manufakturze papieru japońskiego Washiya. Współpracuje z czołowymi japońskimi artystami, architektami i projektantami wnętrz dążąc do wykorzystania tradycyjnego papieru w nowoczesny i artystyczny sposób, zarówno w przestrzeni komercyjnej, jak i w nowoczesnych mieszkaniach.

Jego prace z wykorzystaniem washi były wielokrotnie nagradzane i pokazywane podczas japońskich i międzynarodowych wystaw, m.in. Salon du Meuble de Paris (2004), jak również w formie wystaw autorskich, m.in. w Mediolanie (2010) i Paryżu (2011). W 2016 r. został laureatem prestiżowej MITSUI HUMAN PROJECT / Golden TAKUMI Award.

Wizyta pana Sugihara realizowana jest z inicjatywy japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach obchodów 100-lecia relacji polsko-japońskich.