Centrum Nauki i Sztuki
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Do 20 lipca 2015 r. w Galerii Lektorium (Centrum Nauki i Sztuki, biblioteka, ul. Wojska Polskiego 121) trwa wystawa tkanin dekoracyjnych pochodzących z wnętrz znanych pałaców i willi m.in z Pałacu Herbsta, Pałacu w Rogalinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz domu Uphagena w Gdańsku.

 


Wystawa towarzyszy jubileuszowym obchodom 70 lat Instytutu Włókiennictwa w Łodzi. Kuratorem ekspozycji jest Jarosław Bikiewicz.

***

Podczas rewitalizacji obiektów zabytkowych i towarzyszącej bardzo często tym procesom zmianie funkcji użytkowej poszczególnych pomieszczeń obiektu, istnieje konieczność powrotu do założonego pierwotnie charakteru wystroju wnętrza według zasady zachowania stylu miejsca. Dekoracyjne materiały włókiennicze, należące do najmniej trwałego wyposażenia wnętrz najczęściej nie zachowały się w pierwotnej postaci, ulegając zniszczeniu w stopniu uniemożliwiającym ich odtworzenie, i w wielu przypadkach istnieją jedynie w przekazach ikonograficznych. Współczesne techniki odtworzeniowe pozwalają na realizację założeń konserwatorskich obiektu w zakresie wyposażenia wnętrz we włókiennicze wyroby dekoracyjne z jednoczesną możliwością zminimalizowania zagrożenia pożarowego zabytkowego obiektu użytku publicznego i zagwarantowania odpowiedniej trwałości użytkowej wyposażenia. Sposób realizacji takiego przedsięwzięcia polega na wykonaniu tkanin, które według określonych metod badań i kryteriów oceny w przedmiotowych normach spełniają wymagania przeciwpożarowe i charakteryzują się wysoką odpornością na procesy starzenia i zabiegi konserwacyjne.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

MAŁY TEST